top of page

Інформаційна гігієна сьогодні

На початку повномасштабного вторгнення ми ніби перенеслись з реальності в інформаційний простір, який щохвилини наповнювався десятками, якщо не сотнями, повідомлень, новинами, інформацією. Поняття інформаційної гігієни стало надважливим. Критичне мислення, аналіз та вміння відключити емоції хоча б на якийсь час стали необхідністю для того, щоб вберегти свою психіку і дати собі час подумати.


Тому розглянемо важливі аспекти інформаційної гігієни з різних сторін.


Що таке інформаційна гігієна?


Поняття, яке вивчає закономірності впливу інформації на свідомість людини та суспільне ментальне здоров'я. Основною метою інформаційної гігієни є зменшення негативного впливу потоків інформації на психічне і фізичне здоров'я людини та соціальне благополуччя суспільства.


Як перевірити інформацію?


Знайти відповіді на наступні питання :


— Цей текст — першоджерело чи репост?


— Хто автор повідомлення?


— Коли відбулася подія? Чи є факти і підтвердження правдивості в офіційних ЗМІ? Яка дата публікації? Також можна перевірити зображення через Google, чи не зазнало воно змін, чи є схожа фотографія на просторах інтернету.


Де читати перевірену та достовірну інформацію?


Українські та іноземні офіційні джерела. Серед українських офіційних медіа (за даними Інституту Масової інформації на липень-вересень 2022 року): Суспільне, Ліга, Громадське, «Українська правда», Укрінформ, Радіо Свобода, «Дзеркало тижня», НВ та «Бабель».


Як фільтрувати інформацію та на що варто звернути увагу в першу чергу?


Стежити за офіційними медіа в соцмережах: телеграм-канали, YouTube, інстаграм тощо. Також можна стежити за відомими журналістами, представниками офіційних ЗМІ та державних органів.


Важливо перевіряти, чи конкретна новина була опублікована в офіційному медіа. Чи вказано в статті, дописі чи публікації автора, назву медіа чи державні структури, через які можна підтвердити достовірність інформації. Перевірити дату публікації. Також звертайте увагу на те, як написаний текст: граматичні помилки теж можуть свідчити про фейкову інформацію.А якщо я хочу поширити саме цю інформацію?


Дайте собі відповідь на питання «Навіщо я це роблю? Чого хочу досягти та чи дійсно ця інформація допоможе реалізувати задумане?».


Якщо ви хочете ділитись інформацією, то маєте бути впевнені в її достовірності.


Під час повномасштабного вторгнення поняття інформаційної гігієни стало більш актуальним, ніж до цього. Тому критичне мислення, перевірка першоджерел і розповсюдження лише достовірної інформації в мережі стали нашим обов’язком. Адже зараз важливо тримати в чистоті своє мислення, розум, а також психологічне та ментальне здоров’я — для свого найкращого майбутнього в найкращій країні.Олена Беринда

Comments


bottom of page