top of page

До цілі за чотири кроки

Цілі і мрії зазвичай бувають великі і грандіозні. Вони надихають, але й відлякують водночас. Інколи вони здаються недосяжними, тому так і залишаються у списку бажань нездійсненими. Якщо ви ставите собі ціль прочитати 25 книг за рік, а не памʼятаєте, коли востаннє брали книжку до рук, складно насправді уявити, як здійснити такий задум. У своїй статті на прикладі саме цієї цілі я розповім, як за допомогою маленьких кроків можна досягти результату, який спершу здається нереальним.


Визначення цілі


Перший етап — це формування цілі. Вона має бути конкретною, вимірюваною та досяжною. Окрім того, важливо не тільки поставити чітку ціль, але й зрозуміти, навіщо вам її досягати. Спробуйте уявити, що ви вже досягли цілі, і проаналізуйте, що ви отримали в результаті. Наприклад, прочитавши 25 книг, я отримаю нові знання, які сприятимуть моєму особистому розвитку, а ще сформую корисну звичку читати книжки, замість того щоб скролити в телефоні, і це покращить моє вміння концентруватися й загальне самопочуття.

Отже, почнемо з наміру: я хочу читати більше книжок. Далі визначаємо конкретну і вимірювану ціль: прочитати 25 книг. Термін досягнення цілі — 1 рік. Для того щоб зрозуміти, чи досяжна ця ціль для мене, я розпишу план маленьких щоденних дій, які мені потрібно робити, щоб прочитати таку кількість книг.


Покроковий план досягнення цілі


Припустимо, середній обсяг книги — 300 сторінок. Моя швидкість читання — 50 сторінок за годину. Далі трохи математичних розрахунків:

25 книг * 300 сторінок = 7500 сторінок.


Тепер рахуємо, скільки годин треба, щоб прочитати цей обсяг: 

7500 сторінок / 50 = 150 годин.І нарешті дізнаємося, скільки мені треба читати на день:150 годин / 365 днів = 25 хвилин.


Отже, після невеличких обрахунків стає зрозуміло: щоб прочитати 25 книг, мені потрібно приділяти читанню 25 хвилин щодня. Який цікавий збіг цифр!


Так само можна планувати інші завдання. Наприклад, заняття йогою. За ціль поставити практикувати заняття одну годину на день, але починати з п’яти хвилин і збільшувати час, коли відчуєте, що здужаєте це.


Розбивши велику ціль на маленькі завдання, досягнути її набагато легше. Проте, звісно, на шляху завдовжки в рік траплятимуться різні перешкоди, які заважатимуть виконувати заплановане, тож розглянемо далі, що допоможе в такому випадку.


Як дотримуватися плану


Основна сила маленьких кроків — це докладання щоденних маленьких зусиль регулярно. З часом утвориться звичка, яка працюватиме на вас, і через певний час виконувати завдання стане легше.


Також варто створити звичку відстеження успішності, наприклад, щотижня або щомісяця відмічати кількість прочитаних сторінок / книг. А ще важливо святкувати досягнення кожної маленької цілі — перші 5, 10, 15 прочитаних книг або навіть кожну прочитану книгу.


Протягом року час від часу можуть виникати думки «Навіщо я це роблю? Може, мені взагалі не треба читати ті книжки?» Аби не збочити зі свого шляху, переглядайте початкову мету, намір, зафіксований на початку. Інколи може трапитися так, що з часом намір втрачає актуальність і ціль вже не є такою бажаною. В такому випадку доречно переглянути і відкоригувати свою ціль. Добре допомагає рухатися до мети планер, в якому зручно фіксувати власну успішність та рефлексувати на тему своїх досягнень.


Як уникнути вигоряння на шляху до великих цілей


Світ сьогодні досить динамічний, тому людям притаманне бажання отримати заплановане якомога швидше, тут і зараз побачити результат. Але такий підхід перешкоджає досягненню цілей і призводить до вигоряння. Тому варто змістити фокус на сам процес — замість очікування масштабних змін помічати маленькі результати, вчитися рухатись у повільному темпі і поступово досягати цілі.


Також через бажання швидкого результату ми переоцінюємо свої сили і набираємо купу задач, з якими не в змозі впоратись. Наслідок  — виснаження та демотивація. Тому важливо зважувати обсяг роботи, якого буде достатньо, щоб поступово досягнути цілі, але при цьому не перевантажити себе до вигоряння.


Інколи бувають дні, коли не виходить виконати деякі задачі. В такому випадку варто прийняти ситуацію такою, як вона є, проаналізувати, чому не вдалося досягнути цілі, та спокійно виконувати план наступного дня. Не здаватися допоможе письмова рефлексіія для розуміння того, чому для вас важлива ціль, і нагадування, чому ви хочете досягти її.


Наостанок хочу виділити основне: 

  • обирайте одну конкретну ціль;

  • розділяйте велику задачу на маленькі та хваліть себе за їх виконання;

  • не поспішайте: краще робити щодня потроху, ніж все за один день;

  • не бійтесь помилятися, бійтеся не діяти.


І створюйте своє життя!


Авторка статті — Оля Євменова


Comments


bottom of page