top of page

Загальна проблематика Українського Дому

ДП «Український Дім» є госпрозрахунковим підприємством і не отримує державного фінансування ані на утримання будівлі, ані на функціонування установи.


Утримання будівлі та персоналу на місяць — у середньому 1,5 млн грн (сума варіюється залежно від сезонних витрат).


В установі працює 54 штатних працівників, що понад вдвічі менше необхідного, для порівняння: у 2010 — 149 працівників. Заробітна платня працівників є вкрай низькою.


Станом на сьогодні будівля УД потребує термінового ремонту і модернізації, задля відновлення експлуатаційної придатності та безпечної експлуатації.


Централізовану систему опалення було відключено у 2014 році у зв’язку із непомірно високою вартістю та вагомою заборгованістю, що виникла у результаті захоплення приміщення невідомими особами у 2014 році.


Сьогодні приміщення обігрівається примітивними засобами, також надзвичайно витратними. При низьких зимових температурах без застосування додаткових засобів обігріву температура повітря у внутрішніх відкритих приміщеннях 1, 3, 4 і 5 поверхів може досягати відмітки 10 градусів за Цельсієм, що унеможливлює цілодобове експонування творів мистецтва і нормальні умови перебування людей у приміщенні. Усі засоби обігріву для комфортного перебування людей у приміщенні є примітивними та витратними.


Фондосховища УД — у негативному стані, постійно підтоплюються, вражені грибком. Частина колекції втрачена після подій 2014 року. Інвентаризації за 5 років проведено не було. Зараз новопризначена завідувачка фондів спільно зі співробітниками УД активно проводить звірку й інвентаризацію музейної колекції, працює над облаштуванням фондових приміщень та плануванням роботи з фондовою колекцією.


У приміщеннях та залах будівлі на 4 поверсі та половині 5 поверху вже 16 років, відповідно Постанові Кабінету міністрів України, розміщено Музей історії міста Києва, де розташована фондова збірка та інше майно музею, кабінети співробітників у кількості 35 осіб.#nbsp;УД не отримує коштів від Музею історії міста Києва, окрім компенсації комунальних витрат у сумі від 20 до 45 тис. грн щомісяця.


Прилегла територія УД біля схилу Володимирської гірки площею у 1500 м² у самому серці столиці на Європейській площі, що є надзвичайно перспективним майданчиком для проведення різноманітних заходів на відкритому повітрі, перебуває у вкрай незадовільному, занедбаному стані та потребує ремонту. Як і чудовий фонтан, який також є технологічною частиною охолоджувальної системи будівлі УД, але знаходиться у не менш плачевному та естетично незадовільному стані.


  • Коротко про невідповідність будівлі музейним вимогам, а особливо вимогам для експонування сучасного мистецтва:

  • невідповідність вимогам температурного режиму та клімат-контролю

  • недостатня доступність приміщення: значна обмеженість заїзду для великовагового транспорту;

  • вкрай вузькі входи у приміщення (ширина 1,5 м)

  • багаторівневість та ускладнення транспортування вантажів на поверхи

  • відсутність можливості встановлення всередині будівлі вантажного ліфта

  • відсутність паркінгу

  • недоступність будівлі для людей на візках і необхідність облаштування входу на рівні Європейської площі

  • низька висота приміщень для експонування творів сучасного мистецтва (від 3,2 до 4 м)

  • вагові обмеження для експонування великовагових творів на верхніх поверхах


У 2011 році наказом Головного управління охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 10.06.2011 № 10/34-11 будівлю ДП «Український дім» занесено до Переліку щойно виявлених об’єктів культурної спадщини м. Києва.


Надання статусу щойно виявленого об'єкта культурної спадщини передбачає збереження архітектури та матеріалів у оздобленні інтер’єрів, але разом з тим суттєво обмежує можливості перебудови приміщень та вагомо ускладнює виконання робіт, пов’язаних з реставрацією будівлі.


Підприємство, працюючи на умовах госпрозрахунку, не може здійснювати вільне та повноцінне планування власної програмної діяльності, адже існує потреба у гнучкості планування та збереження балансу між програмними та комерційними заходами, що суттєво обмежує можливості розвитку УД. Необхідність забезпечення функціонування приміщення не дає можливості здійснювати якісний відбір вхідних заходів виключно високого рівня й відповідних концепції розвитку.


Але навіть за таких несприятливих умов в результаті ретельного аналізу та на основі багаторічного досвіду роботи саме у даному приміщенні (мій особистий досвід роботи в УД на керівній посаді — 8 років), ми запланували свою роботу таким чином, щоб поетапно і чітко виконувати наш план розвитку, бути максимально ефективними та активно здійснювати суспільно корисну програмну діяльність.

Kommentare


bottom of page