top of page

Як потрапити у крутий освітній проєкт?

Я маю досвід участі у проєктах School Of Success, FLEX, ProCharity, ZPS, та досвід організації таких проєктів як Local School Of Success, бізнес-проєкту для молоді Teenovation, та інших молодіжних проєктів. У кожну з цих програм я потрапив, пройшовши відбір: анкета, тести, співбесіда. Пропоную сьогодні розібратися в цьому, щоб не проґавити фантастичний досвід, знання, знайомства та навички, які вам може подарувати певний проєкт.


В першу чергу, треба самим для себе визначитися, чого ви хочете. Якщо ви маєте бажання отримати досвід академічної освіти закордоном, то слід задуматися про міжнародні освітні програми: FLEX, UGS, Erasmus +. Якщо шукаєте нові «позакласні» знання або уміння, можете звернути увагу на такі проєкти як: School Of Success, Ukrainian Leadership Academy, які зможуть вкласти у вас навички 21-го століття. Якщо хочете отримати досвід роботи волонтером, то сміливо можете вступати в різні волонтерські організації — Будуємо Україну Разом, Ukrainian Volunteer Service. А якщо вас цікавить скаутська справа та розвиток особистості — розгляньте Пласт.


Найчастіше, щоб потрапити у проєкт, ви маєте заповнити аплікаційну форму, скласти тести на знання мов (найчастіше — англійської)/фізичну підготовку/знання з профільних дисциплін, як, наприклад, відбувається при проходженні відбору на такі програми UGS та Ukrainian Leadership Academy; або ж тестуються ваші комунікаційні здібності під час командних ігор чи особистих співбесід — як для FLEX та School Of Success.


Можу сказати з власного досвіду, що виборча комісія будь-якого проєкту в першу чергу намагається побачити вашу особистість: ваші захоплення, бажання, страхи та амбіції, ваші сильні та слабкі сторони; прагнуть зрозуміти, що вас запалює і дізнатися про ваш досвід; і звичайно, передбачити, що може дати персонально вам та чи інші програма.


Виходячи з цього, найголовніше у вашій заявці та під час співбесіди — щирість. Та це не означає, що достатньо бути самим собою. З власного досвіду я виокремив декілька порад, що можуть допомогти вам успішно пройти всі етапи відбору:

  • Уважно ознайомитися з умовами програми: перш ніж почати заповнювати аплікаційну форму, прочитайте ВЕСЬ опис проєкту. Уважно перевірте, чи ви можете на нього подаватися: вік учасників, бажана освіта, рівень володіння мовами, академічний профіль програми тощо.


  • Сформулювати для себе свою мотивацію участі: про це вас будуть безпосередньо чи опосередковано питати і в заявці, і на співбесіді. Мотивація має бути ясною і чистою як та вода синіх гір. Чому саме ви маєте бути учасником програми? Навіщо вам ця програма? Що вона вам дасть такого, що не зможе дати інша програма? Ваша відповідь завжди має стосуватися змісту програми та ваших академічних чи кар’єрних амбіцій. Мотивацією до участі не може бути бажання побувати, наприклад, в США, погуляти вулицями Нью-Йорку і сфоткатися на фоні Рашмору. Така мотивація прокотить лише для туристичної візи.


  • Планувати всі етапи подачі та не відкладати написання есе на останній момент: планування важливе тому, що іноді зробити все в останні момент просто неможливо: коли заповнення форми залежить не тільки від вас. Наприклад, коли в аплікаційній формі вас просять надати академічну довідку зі школи або університету та два рекомендаційних листи. У таких випадках треба закласти час на написання, оформлення та офіційний переклад цих документів, домовитися з тими, хто може вам з цим допомогти. Цього в останню ніч перед реченцем просто не зробиш. Аналогічно можна було б сказати і про есе: написане в останні години до подачі есе скоріш за все будуть поверховим і не вразить комісію.


  • Ніколи не брехати: окрім того, що це просто гріх і порушення умов відбору, це ще й точно вам не допоможе. Будь-що написане вами в заявці може бути перевірене на співбесіді чи під час тесту. Відтак, напиши ви, наприклад, що ви вільно володієте німецькою (з чесним справжнім А2), а ваш інтерв’юер спита вас декілька питань німецькою, буде вкрай незручно і провал гарантований.


  • Не боятися ставити питання: зазвичай в описі проєкту, де пояснюється кожен крок відбору, дуже прозоро та детально розписано все, що вам варто знати. Та якщо раптом у вас залишилися питання, завжди ставте їх. Тут варто, звичайно, не забувати про вихованість: застосовуйте офіційний стиль письма, звертайтеся на ви, та перепрошуйте, що турбуєте, не спамте — напишіть одного листа з усіма питаннями (цікавих багато, комісія втомиться всім відповідати на 10000 листів). Комісії відбору буде приємно, що до них пишуть з повагою.


  • Перевірити написане в анкеті декілька разів: повірте, помилку можна зробити навіть в елементарному питання типу дати народження. Така помилка може запросто позбавити вас можливості участі у проєкті. Тому закінчіть заповнювати форму до декілька днів до реченця і перечитайте до відправлення.


  • Запам’ятати, що ви написали в анкеті: від моменту сабміту форми до співбесіди може минути декілька тижнів, а може й декілька місяців. За цей час ви можете забути основні тези висловлені в есе і некоректно відповісти на співбесіді. Раджу перечитати свою ж анкету до співбесіди.


  • Готуватися до співбесід: може здаватися, що співбесіда — це просто розмова про вас та ваші мрії, але це не так. На співбесіді будуть обговорюватися ваші академічні та позакласні досягнення, ваші кар’єрні та академічні прагнення, можливо, вас спитають про вашу роль у проєктах, що ви загадали в заявці, чи попросять пояснити вашу мотивацію. Ваші відповіді мають звучати чітко та структуровано. Оскільки співбесіда зазвичай триває хвилин 15, часу подумати у вас не буде, тож, варто підготуватися: погуглити питання, що часто ставлять на співбесідах та потренувати давати на них відповіді.


  • Готуватися до тестів: навряд тут необхідне пояснення. Тести не будуть схожі на українські шкільні, тому приділіть стільки часу, скільки можете, підготовці до тестів. Тут у пригоді стануть всі можливі ресурси: досвідчені друзі, випускники програм, що вже ці тести складали, навчальні відео в ютубі та зразки завдань, знайдені в інтернеті.


  • Не боятися: хвилювання та страх лише ускладнить вам роботу, тому будьте зберігайте оптимізм та впевненість! Все буде супер!


Ну і найголовніше: навіть якщо ви не пройшли в якийсь з проєктів, сприймайте це не як поразку, а як досвід, що допоміг перевірити свої здібності, краще зрозуміти себе та зробити певні висновки. Існує ще безліч чудових можливостей, треба лише знайти відповідну, і тоді у вас все точно вийде! Щиро бажаю успіху!


Автор статті — Матвій Журавльов

Comments


bottom of page