top of page

Як подолати страх змін: рекомендації від психологині

Наше життя складається з різних ситуацій. Доволі часто нам доводиться стикатися з подіями, до яких ми психологічно не готові. Це може бути некомфортна або просто нова для нас ситуація, погана або дуже хороша новина, проблеми у побуті або навчанні, навіть дистанційне навчання може в когось викликати паніку. Наша реакція на подібні ситуації індивідуальна, та страх є найпоширенішою з усіх.


Страх — це здорова реакція нашого організму. Ця потужна і примітивна людська емоція відіграє величезну роль у нашому житті — попереджає нас про наявність небезпеки. Якщо страх перед чимось стає занадто великим, він перетворюється на фобію. Фобії ж викликають надмірне і необґрунтоване бажання уникнути подразника, що відлякує, іноді зумовлюють ірраціональну емоційну реакцію, що супроводжується агресією та заважають повсякденному життю.


Можна самостійно намагатися позбутися страхів, але найкращим рішенням буде дотримуватися порад спеціаліста.Юлія Дробчак, психологиня, ведуча тренінгів з емоційного інтелекту, спілкування і лідерства, сьогодні відповість на мої питання про те, як позбутися страху.


Іноді людина відчуває страх перед невідомістю, перед змінами. Що робити в такій ситуації та як знайти силу рухатися далі?


Уявіть, що ви втратите, якщо нічого не зробите і що отримаєте, коли наважитесь на зміни.


Що Ви порадили б людині, у якої в складний період немає підтримки друзів або родичів?


Розуміння та допомогу можна отримати не тільки у близьких, а й у людей, що перебувають у подібному становищі. Існують групи підтримки, психотерапевтичні групи на певну тематику, де збираються люди зі схожими труднощами та вчаться один в одного справлятися зі своїми проблемами. Інший варіант — це форуми та об'єднання в інтернеті. Але там можна знайти як підтримку, так і критику. Також є телефони довіри, де працюють спеціалісти, які можуть надати кваліфіковану психологічну консультацію. Якщо є можливість, варто звернутись до психолога. Він не лише підтримає, а й допоможе краще розібратися у ситуації та знайти варіанти рішення.


Як людині боротися з невпевненістю в собі? Чи є методи, що можуть підвищити самооцінку?


Ідеальних людей не буває. Усі мають недоліки та переваги. Адекватна самооцінка складається якраз зі знання своїх сильних та слабких сторін. Подумайте, що вам подобається в собі, що у вас добре виходить, на чому ви розумієтесь.


Буває так, що людина фокусується тільки на поганому досвіді та минулому. Через це виникають відчай та страх перед змінами. Як перестати думати тільки про минуле та боятися робити щось нове через поганий досвід?


Будь-який досвід — це ресурс для людини. Подумайте, що дала вам "негативна" ситуація в минулому? Чому ви навчилися? Як би сьогодні ви вчинили у схожій ситуації? Як ви можете використати ці знання?


Отже, страх як проблему можна вирішити. Варто лише докладати зусиль та відрізняти нормальний прояв страху від фобії. Зміни завжди будуть сприйматися нами як виклик, та від нас залежить — чи почнемо ми діяти наперекір страхам!


Авторка статті — Євгенія Горбунова

Comments


bottom of page