top of page

Як підтримувати та надихати змінотворців

Творити зміни — штука не з легких. Можна почути історії успішних підприємців, науковців, інноваторів, людей мистецьких професій про те, як вони хотіли зробити щось знакове, але це «щось» їхньому оточенню здавалося занадто дивним, щоб дати цьому шанс на існування. Лише через певний час хтось усвідомлював, як це насправді важливо, і давав потрібну підтримку. Мало того, що на змінотворення йде багато часу і ресурсів, так ще й люди навколо не завжди, далеко не завжди тебе підтримають.


Більшість людей зміни лякають. В принципі, це логічно, адже нові речі можуть виявитися провальними, а ті, що вже існують, достатньо вивчені та впорядковані незалежно від того погані вони чи хороші. Так значно спокійніше. Наш мозок, в результаті еволюції, розраховує все так, щоб уникати ризиків — інакше у дикій природі не вижити. А коли живеш у всьому звичному, то точно знаєш, звідки та коли очікувати небезпеку. Тож чому б не залишати все, як є?


Проблема в тому, що, по-перше, ми вже давно не у дикій природі, а по-друге, залишаючи все як є — теж ризикуємо. Якщо нічого не міняти, цілком ймовірно, що пропустимо мільйон значно кращих речей, які прийшли б зі змінами. Виходить, щоб не проґавити можливість реалізувати щось класне і незвичне, важливо підтримувати зміни.


Як же це можна зробити?


Для початку, треба навчитися не боятися змін. Чим більше ми знаємо про зміни, тим менше їх боїмося. Щоб не боятися змін, можна якісно вивчити та проаналізувати їх — скоріш за все, вони виявляться не дуже страшними і їх перестане хотітися заперечувати. Попробуйте подивитися на ситуацію з боку тих, хто зміни ініціює, варто зрозуміти, як ваша негативна агресивна реакція на них вплине: раптовий хейт — жахливо демотивує.


Якщо зміна не подобається — краще спершу запитати себе, чому. Зазвичай нам не подобаються не конкретні речі, а явище цілком. Наприклад, обурюєтеся, коли вас просять сортувати сміття. Якщо проаналізувати, можливо, з’ясується, що вас дратує ідея сортування через те, що на вашій кухні не влізе так багато відеречок для різного сміття. Розуміючи причину, можна і проблему вирішити, і не протестувати проти нововведень.


Для змінотворця хейт у стилі «шо за брєд ваше сортування!» — вміщення злості. Позбутися хейту — допомогти позитивним змінам.


Також підтримати зміни можна шляхом конструктивної критики, яка показує бажання допомогти. Страх до змін виливається у хейт, а коли зміни не лякають, можна спокійно критикувати конкретно те у зміні, що вам не подобається. На хейт не слід витрачати багато часу, бо сенсу з цього мало. А критикою можна класно допомогти комусь, якщо правильно користуватися цим інструментом. Загалом, критикувати так, щоб не відбити в людей бажання будь-що робити.


Класний спосіб допомогти — запропонувати свою підтримку. Можливо, ви знаєте локальну ініціативу у своєму місті або селі. Ви захоплюєтеся діяльністю ініціативи. Думаю, вам може бути цікаво до них долучитися!


Підтримуючи проєкти змін, ми підтримаємо і самих змінотворців. Коли ми репостимо, поширюємо інформацію про цікаві нам проєкти, беремо участь у них, допомагаємо матеріально — вони отримують більше можливостей. Це суперова підтримка!


Окрім критики, нізащо не забувайте про позитив. Позитивний зворотний зв'язок — важлива тема. Ми рідко забуваємо висловити свою критику, якщо нас щось не влаштовує. А коли все класно — сприймаємо це як даність. Якщо вас задовольнила, порадувала, позитивно вразила зміна — повідомте про це схвальним коментарем, фразою підтримки чи розповіддю про неї своєму оточенню. Думаю, всім людям приємно, коли їм банально кажуть, що результат їхньої роботи комусь дуже сподобався. Мене це надихає найбільше!


Розпитуючи особисто про зміни, які вони роблять, їхній досвід і мрії можна допомогти своєю зацікавленістю. Не перегинаючи палки, звісно! Даючи багато оцінювальних коментарів, може скластися враження, що коментатор вважає себе вищим за тих, кого коментує. Думаю, емоційна підтримка тут — одна з найважливіших.


Зацікавленість інших людей, чесні відгуки, реальна допомога і слова підтримки можуть бути чудесними мотиваторами для змінотворців. Впевнена, якщо ви колись брали участь у проєкті чи робили щось нове — можете додати до цього списку ті варіанти підтримки, яких вам не вистачало.


Світ стане кращим, якщо підтримувати тих, хто творить зміни.


Авторка статті — Марічка Западнюк

Comments


bottom of page