top of page

Як мислення впливає на наші дії

Сьогодні фраза типу «усі люди унікальні» вже не викличе такого ажіотажу, як декілька років тому. Ми звикли до того, що всі люди різні й мають індивідуальний потік думок. Ви, напевно, помічали, що люди по-різному реагують на ту ж саму ситуацію. Вважається, що наші реакції та дії залежать від того, як ми міркуємо. Наше мислення визначає, як ми поводимося себе у різних, зокрема складних, ситуаціях.


Уявіть собі двох легкоатлетів, які нещодавно брали участь у чемпіонаті, але, на жаль, програли. Один, більш досвідчений, з гордістю прийняв поразку й ані крихти не розчарувався, інший навпаки — роздратувався і заявив, що більше ніколи не повернеться в спорт.


Керол Двек, професорка психології Стенфордського університету, розробила теорію майндсету. На підставі спостережень за реакцією людини на невдачу професорка виявила, що існують два типи мислення: growth mindset (мислення зросту) і fixed mindset (фіксоване мислення).


Людина з фіксованим мисленням вважає, що розвинути свої здібності неможливо. Вона не вірить у те, що можна покращити свої «не природжені» уміння.


Декілька днів тому мій друг сказав мені таку фразу : «я такий, як є — ніщо не змінить мене, це все даремно та неможливо». Він казав мені, що в нього є бажання спробувати себе в новій справі, але він щоразу здається, навіть не почавши. Наші довгі розмови на цю тему потрохи зрушують його позицію з місця, але те, як він звик мислити все ще нагадує fixed mindset.


Людина з мисленням росту вірить в те, що наші базові навички та здібності можуть покращуватися завдяки прикладеним зусиллям. Така людина завжди готова до нових викликів, для неї поразка є цінним досвідом. Вона вірить у свій зріст та намагається розвиватися.


Я одразу згадала свою однокласницю, яка за останній рік дуже змінилась і стала більш впевненою в собі. Коли Маша прийшла до нашого класу, усі відразу помітили, що вона дуже розумна та працелюбна. Але їй не вистачало віри в себе. Через пів року я її не впізнала! Дівчина, що зовсім не вміла грати у волейбол стала учасницею збірної команди школи. Звичайно, спочатку їй було дуже складно, вона навіть плакала через погані результати гри, але щоденні тренування та бажання розвиватися привели її до крутого результату!


Керол Двек запевнює, що тип мислення можна змінити і досягти більшого успіху, розвиваючи себе та відкриваючи себе світу. Одного разу вона почула про школу в Чикаго, де учні повинні були скласти іспит для того, щоб отримати документ про освіту. Ті учні, які не склали іспит, отримали звістку «Not yet» (ще ні), що означало, що у них ще буде можливість спробувати себе, але пізніше. Вона була вражена професійністю викладачів школи. За її словами, кожен учень і доросла людина повинні пам’ятати, що позитивний настрій і розуміння того, що невдача — це не провал, а можливість для росту, є основою нашого успіху.


Отже, від нашого мислення залежить наше сприйняття світу. Зміна майндсету — це виклик самому собі, що точно призведе до розвитку своїх можливостей. Варто лише нагадувати собі, що ми здатні на більше та діяти всупереч перешкодам.


Авторка статті — Євгенія Горбунова

Comments


bottom of page