top of page

УкраїнськийДім. Відповіді на запитання

У останні тижні у публічному просторі, соціальних мережах, приватних повідомленнях і навіть телефонних дзвінках від невідомих і доволі агресивних людей лунають запитання: «Може тут хто підкаже, що відбувається?», «Чому не працює Український дім на Європейській площі?», «Невже хочуть занапастити цю будівлю, збудовану за народні кошти, щоб викупити за безцінь?», «Хто може розвіяти наші сумніви?»


Мій обов’язок як керівника установи — відповісти. Тож, звичайно, підкажемо. І навіть детально розкажемо. У декількох найважливіших пунктах.


1. Як Український Дім працював раніше і чи працює нині


Український Дім наразі працює. І понад рік тому проголосив про своє перезавантаження і початок власної програмної діяльності, якої на жаль, тут не відбувалося з 2010 року.

Не відбувалося тому, що колектив мав заробити 1,5 млн грн на місяць, щоб заплатити обов’язкові платежі, у т.ч. комунальні, і вкрай низьку зарплатню працівникам, яких наразі працює вдвічі менше необхідного штатного розкладу. Такою високою є вартість утримання підприємства, що працювало на умовах повного госпрозрахунку. Забезпечити дохід у 1,5 млн грн на місяць — це дуже-дуже непросто!! А, як відомо, просвітницькі і культурні проєкти таких надходжень не дають. Тож вихід був один — надання послуг. Іншим організаціям. Так і працювали роками, так і справлялися.


2. Що означає перезавантаження УД


Не зважаючи на доволі непросту стартову ситуацію, ми вирішили змінити її.

Перезавантаження передбачало розробку стратегії розвитку, концепції програмної діяльності, суспільно-корисної, яка б відповідала сутності і символічній назві Українського Дому, а ще функціоналу установи, яка є за статусом національним центром. Розробили і публічно оголосили. Розмістили на сайті. Знайшли шляхи, як усі наші плани поєднати з необхідністю отримання доходів. Почали працювати. І за перші три місяці роботи змогли зробити дуже немало — налагодити стратегічно важливі комунікації, реалізувати декілька якісних масштабних мистецьких проєктів, що стали стартом довгострокової програми культурних ініціатив. Реалізували, що важливо, не витративши жодної копійки державних коштів і навіть коштів підприємства, а виключно за допомогою недержавних грантових програм і партнерів, що підтримали нас на самому старті. На потужну рекламу коштів спочатку не було, але нас все ж відвідало багато людей, а зі звітом про нашу діяльність, прекрасними фото, а також стратегією розвитку ви можете ознайомитися на оновленому і доволі красномовному сайті.


А ще нам вдалося заробили у 4 кварталі 2019 року рекордну за усі роки квартальну суму коштів, яка дозволила покрити прогнозований річний збиток у 2 млн грн.


3. Ситуація після початку пандемії


Після початку пандемії, Український Дім проводить зовсім небагато заходів відповідно встановленим обмеженням (виставкові і малі конференц-зали — не більше 20 осіб, концертна зала — розсадка через місце, не більше 240 осіб), але фактично перестав УД функціонувати як місце проведення багатолюдних конференцій та форумів і отримувати значний щомісячний дохід від надання послуг, адже цей дохід формували саме великі публічні події чисельністю понад 400-500 осіб, яких відтепер і у найближчі роки не проводитиметься не лише в УД, але, як відомо, і в усьому світі.


Тож, УД зупинився лише як місце багатолюдних заходів. Але почав ще інтенсивніше працювати задля подолання кризи. Коштів на рахунку немає і ми фактично не отримуємо зарплатню з червня. Але навіть у цій ситуації ми зосереджуємо свої сили не на стогонах, заламуваннях рук, обвинуваченнях і пошуку винних, а на пошуку виходу з ситуації і надзвичайно активній роботі.


4. Що зроблено у 2020-му в умовах пандемії


За час карантину ми з колегами і партнерами зробили багато важливої роботи. Реалізувати цілий ряд суспільно важливих онлайн-проєктів, про які теж можна дізнатися на сайті і наших сторінках у Facebook.


Знайшли нових чудових партнерів, з якими разом рухатимемося вперед.

Підготували якісну програму на наступний рік, яка включатиме масштабні і суспільно значимі події. Підготували грантові заявки на нові проєкти, у тому числі до Українського культурного фонду, що теж є завданням не з легких, адже для отримання даних грантів проєкт має бути не просто конкурентним, а максимально пропрацьованим, якісним і суспільно важливим.


Також ми розпочали вкрай необхідну реконструкцію і майже закінчили складний ремонт підпірної стінки з боку вулиці Трьохсвятительської, що тривав більше пів року і дозволив ліквідувати загрозу зсуву ґрунту на Європейську площу. Довели необхідність і отримали погодження наступного етапу реконструкції у 2021, що дозволить ліквідувати найнебезпечніші аварійні ділянки і відновити зруйновану гідроізоляцію.

І головне — увесь цей час ми наполегливо вирішували питання майбутнього Українського Дому.


5. Як має фінансуватися УД


Тож, майже вісім місяців ми працювали над надскладним — вирішенням питання фінансування УД, єдино реалістичним і можливим у даній ситуації, яке дозволить відновити національний центр з гордою красивою назвою та нарешті розпочати необхідне — слугувати суспільству, а не заробляти гроші на занадто недешеву комуналку і інші платежі.


Сьогодні суму фінансування УД ще не визначено, але наразі Урядом за підтримки Офісу Президента, Державного управління справами прийнято ряд життєво важливих постанов, які дають можливість врятувати Український Дім і дати йому гідне майбутнє. Багато державних організацій і відповідальних людей, а також партнерів, допомагають нам і про них ми пізніше напишемо окремо.


Якщо ж ця можливість з будь-яких причин не буде реалізованою, ми обов’язково повідомимо про це публічно. А також запросимо вас до публічного обговорення проблеми, де надамо усі необхідні цифри, фактаж, аналіз ситуації і її небезпечних наслідків.


Прохання!!!

Шановні друзі! Ми просимо вас наразі не робити передчасних висновків, адже завжди є люди, у яких забагато вільного часу задля того, щоб, не маючи інформації та не бажаючи її отримати у вільному доступі, робити і публікувати висновки, настільки далекі від реальності, як усі ми разом поки що далекі від єдності та взаємопідтримки.


«Занапастити» і «викупити» УД ніхто, на щастя, не збирається. Проблема полягає лише у складності процесу зміни форми фінансування у такий нелегкий для країни час. У разі вашої зацікавленості просимо дізнаватися інформацію з нашого сайту і сторінок у Facebook. А також звертатися за достовірною інформацією безпосередньо до нас, будемо обов’язково відповідати.


Наразі ми віримо у гідний фінал, здоровий глузд, повагу до Українського Дому та нашого колективу, у те, що найближчим часом ми отримаємо необхідне фінансування шляхом відкритого, справедливого й обґрунтованого розподілу наявних коштів відповідно програмі фінансування підприємства. Мова йде про фінансування не надто масштабне, адже ми усвідомлюємо, що у даних умовах усім не до розкішного життя, а всього лише про необхідне для життєдіяльності і порятунку установи. Це абсолютна вимірна, необхідна і реальна сума, на якій ми обґрунтовано наполягаємо і будемо наполягати аж до моменту вирішення питання.


Віримо, що в Українського Дому хороше і перспективне майбутнє — стати нарешті дієвим представницьким центром країни, який об’єднає не лише лідерів різних сфер, а й об’єднуватиме суспільство, представляючи сучасну Україну та її здобутки.


Ми і сьогодні дуже багато працюємо задля цього. Маємо досвід, бачення і розуміння, як здійснити наші плани. Почитайте наші звіти. Вони відкриті і ви будете приємно здивовані обсягу зробленого і розпочатого за цей короткий кризовий час.


І наостанок ми хочемо щиро подякувати вам за вашу небайдужість, увагу до Українського Дому і розуміння його важливості для нашої країни.


Підписуйтеся на наші сторінки у соціальних мережах, там є багато цікавого. А наразі ми реалізовуємо наш волонтерський проєкт для підтримки провідних українських народних майстрів і виробників, тож долучайтеся і разом з нами підтримуйте українське, купуючи рідним і друзям чудові подарунки на Різдво!)


Приєднуйтеся! Добрі справи допомагають відчувати себе впевненішими і ставати сильнішими. Дякуємо вам і бажаємо миру та міцного здоров’я!!

Comments


bottom of page