top of page

Стан будівлі Українського Дому та нагальні питання з реставрації

Будівлю нинішнього УД було побудовано у 1982 році, з даного часу капітальний ремонт не здійснювався. Проблематика стану будівлі накопичувалася поступово, тож описувати її поетапно без деталізації неможливо. Зупинимося на останніх фактах.


1. У 2012 році було розроблено проєкт реконструкції УД вартістю 290 млн грн.


2. Станом на сьогодні в результаті індексації згідно з коефіцієнтом інфляції дана сума складає 727,5 млн грн.


3. У 2011 році наказом Головного управління охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 10.06.2011 № 10/34-11 будівлю ДП «Український дім» занесено до Переліку щойно виявлених об’єктів культурної спадщини м. Києва.


4. Надання статусу щойно виявленого об'єкта культурної спадщини передбачає збереження архітектури та матеріалів у оздобленні інтер’єрів, але разом з тим суттєво обмежує можливості перебудови приміщень та вагомо ускладнює виконання робіт, пов’язаних з реставрацією будівлі.


5. У 2014 році УД став переможцем конкурсу інвестиційних проєктів, але фінансування так і не було отримано у зв’язку з ситуацією в країні та значним навантаженням на бюджет.


6. У 2019 році виникла потреба корегування проєкту реставрації споруди у зв’язку з внесенням будівлі до Переліку щойно виявлених об’єктів культурної спадщини, та необхідністю істотних змін, пов’язаних з необхідністю корегування вартості робіт, подальшим руйнуванням та зношенням систем будівлі.7. У листопаді 2019 нами було внесено зміни до технічного завдання, які зупинили усі небезпечні для збереження пам’ятки рішення. Наприклад, такі як перекриття атріуму будівлі задля збільшення виставкових площ та добудова на даху концертної зали гігантської недолугої споруди, що нагадує басейн або аквапарк.

 

8. Зміни були орієнтовані на збереження архітектурної цінності та автентичності будівлі, відповідали розробленій нами концепції розвитку підприємства та вимогам часу.9. Вартість робіт з корегування проєкту станом на сьогодні складає 10,189 млн грн.10. Тривалість підготовчих та проєктних робіт згідно із календарним планом відповідно договору з Інститутом містобудування — 1 рік.


11. Без корегування проєкту неможливо розпочати жодні роботи з реставрації.


12. До початку проєктних робіт у січні-лютому 2020 року Інститутом містобудування було здійснено попереднє експертне технічне обстеження та встановлено, відповідно до чинних норм, категорії технічного стану «4» — аварійний, найвищого ступеня.Виявлені пошкодження загрозливого характеру:

  • підтоплення будівлі внаслідок руйнування зливової каналізації з боку Володимирської гірки та водами водоносних горизонтів схилу;

  • руйнування тримальних конструкцій перекриттів внаслідок їх постійного замокання, корозії та морозної деструкції (аварійні ділянки огороджені);

  • наявність тріщин у тримальних стінах будівлі, наразі встановлено «маяки» та ведеться пильне спостереження за можливим процесом збільшення тріщин;

  • початок руйнування та, як наслідок, можливе обрушення підпірної стіни з боку Володимирського узвозу;

  • просідання підлоги до 35 см площею понад 100 м² перед вхідною частиною будівлі внаслідок постійного підтоплення підвальних приміщень, в яких зберігаються музейні фонди;

  • украй негативний стан та враження грибком приміщень, де зберігається безцінна фондова збірка УД.Розв'язання даних питань є вкрай необхідним для відновлення експлуатаційної придатності та безпечної експлуатації будівлі Українського Дому.Бездіяльність та невиконання термінових заходів може спричинити наступні тяжкі наслідки:

1. Подальше руйнування тримальних конструкцій будівлі.

2. Подальше розмивання протизсувних споруд, та як наслідок, загроза зсувів ґрунтів у історичному ареалі столиці.

3. Подальше руйнування та, як наслідок, можливе обрушення підпірної стіни з боку Володимирського узвозу на пішохідну зону, що є прямою загрозою для безпеки людей.

4. Втрата цінної фондової колекції Українського Дому, яка має вагоме історичне та культурне значення, але вимушено зберігається у неналежних умовах підтоплених фондосховищ у підвальних приміщеннях.

5. Значне щорічне підвищення вартості будівельних робіт, пов’язане зі стрімким погіршенням загального технічного стану будівлі.

6. Неефективне використання вже витрачених раніше бюджетних коштів.

7. Важливо зазначити, що у ході підготовчих робіт із подальшої реалізації проєкту реставрації УД було передбачено поетапне здійснення робіт (без зупинки основної діяльності підприємства) та, відповідно, поетапне фінансування, що не спричинить значного навантаження на державний бюджет.

 

Враховуючи все це, і той факт, що будівля є нововиявленою пам’яткою культурної спадщини національного значення, підприємством підготувало і подало документи до Міжвідомчої комісії з проханням поновити фінансування відповідно інвестиційного проєкту і винайти можливість подальшого фінансування інвестиційного проєкту для термінового усунення пошкоджень та ліквідації аварійності.

 

Державним інвестиційним проєктом передбачено план фінансування робіт з реставрації у 2020-2021 роках:

 2020 — 35 млн грн

 2021 — 40 млн грн

 

Детальніше про вартість нагальних робіт:

1. 4,44 млн грн (вже виділено) — ремонт фрагменту підпірної стінки по вул. Трьохсвятительській;

2. Необхідне фінансування інвестпроєкту у 2020 році — сумі 35 млн грн, у т. ч.:

  • корегування проєкту — 10,189 млн грн

  • розробка робочої документації з будівельних робіт – 2 млн грн

  • роботи з гідроізоляції підвальних приміщень та ліквідації аварійності — 22,651 млн грн

3. Створення системи опалення (відсутньої нині) та кондиціонування — орієнтовно 50 млн грн;

4. Капітальний ремонт системи охолодження та градирні (аварійний стан) — орієнтовно 25 млн грн;

5. Утеплення будівлі та заміна зовнішнього облицювання (аварійний стан) — орієнтовно 80 млн грн;

6. Заміна вхідних груп та склопакетів радянської епохи — орієнтовно 45 млн грн;

7. Відновлення зовнішнього облицювання споруд прилеглої території (сходи, площа навколо будівлі) – орієнтовно 30 млн грн.

 Тобто, вартість першочергових робіт — орієнтовно 270 млн грн.

 

За попереднім прогнозом вартість усіх робіт з реставрації відповідно інвестиційного проєкту з урахуванням індексації та змін може складатиме близько 800-900 млн грн.

 

Щодо тривалості робіт.

Проєктні роботи, на які, станом на сьогодні, ще не отримано фінансування, враховуючи проходження експертизи та усі відповідні погодження та інші необхідні етапи, триватимуть мінімум рік.

 

Тривалість проєктних робіт, враховуючи відповідні погодження та експертизу — 1 рік, фінансування на даний вид робіт ще не отримано.

 

Тривалість інших термінових робіт — від 3-4 років (за умов сталого фінансування), і більше, у разі нестабільного фінансування.

 

Загальна тривалість реставрації – від 5 (значне щорічне фінансування) до 10 років (у разі нестабільного фінансування).

 

Проєктом реконструкції буде передбачено лише ті види робіт, без яких неможливе повноцінне функціонування сучасної установи.

 

Короткий висновок щодо впливу стану будівлі та необхідності її реставрації на реалістичність втілення ідеї створення Музею сучасного мистецтва в Українському Домі:

До планових бюджетних витрат зі створення Музею сучасного мистецтва у приміщенні Українського Дому необхідно додати суму у 270 млн грн першочергових витрат з ліквідації аварійності та забезпечення функціонування, у тому числі прийнятного температурно-вологого режиму.


Важливо зазначити, що будь-які можливі ремонтні роботи з покращення будівлі УД у наявних доволі скрутних економічних умовах є позитивним фактором, а відкриття нової установи — Музею сучасного мистецтва — у морально і технічно застарілій будівлі є абсурдним і нівелюючим ідею фактором.

コメント


bottom of page