top of page

Що з нами роблять упередження?

«Рожевий — для дівчаток, а синій — для хлопчиків», «місце жінки — на кухні, а чоловіка — на роботі», «чоловіки не плачуть».


Чи часто ви чули такі твердження? Або, може, навіть самі їх використовували?


Сьогодні ми спробуємо розібратися, чому навіть такі «побутові» упередження та жарти у стилі «Жінки-космонавтки потрібні, бо і в космосі їжа сама себе не приготує» — це не «просто жарти».Перед вами піраміда ненависті. Це ілюстрація того, як поширення упереджень призводить до жорстокості та несправедливості. Піраміда побудована за принципом Маслоу, де кожен попередній етап уможливлює наступний. При просуванні пірамідою вгору, поведінка людини несе все більш катастрофічні наслідки для суспільства. Пропоную простежити трансформацію упереджень від першого і до останнього поверхів піраміди.


На першому рівні ми бачимо не надто шкідливі, на перший погляд, упередження, ставлення до певної групи людей або явищ, що базується на хибних уявленнях. У житті це виглядає так: «Усі жінки слабкіші за чоловіків та емоційніші за них».


На наступному рівні упереджене ставлення отримує форму загальноприйнятих кліше, жартів, традицій висвітлення у ЗМІ, фільмах та рекламі. На практиці це виявляється у жартах про жінок-істеричок та закріпленню кліше «слабка стать».


На третьому рівні на основі популярного ставлення починаються публічні обмеження в правах певних груп людей. Дискримінація людини, її виключення із суспільства може мати такі форми: жінкам на законодавчому рівні забороняють обирати ряд професій або ж роботодавці призначають меншу заробітну плату жінкам, ніж чоловікам, за виконання такої самої роботи.


Після дискримінації, починає виявлятися жорстоке ставлення — економічне, фізичне і психологічне насильство. Умисні дії, націлені на тиск та порушення прав людини, потроху набувають поширення. На цьому рівні до «слабкої» та «залежної від чоловіка» жінки застосовується психологічне насильство у родині, вона через низьку заробітну плату стає економічно залежною від чоловіка та має високий ризик стати жертвою фізичного насильства.


Найвища точка піраміди — геноцид, системне знищення людей певної групи.


Отже, перед тим як керуватися стереотипами або жорстоко насміхатися, згадайте, будь ласка, цей ланцюг ненависті. Чи готові ви розпочати його та бути відповідальним за його розвиток?


Авторка статті — Олександра Джус

Comments


bottom of page