top of page

Проблема поширеності паління та вживання алкоголю серед підлітків. Думка молоді

Проблема паління та вживання алкоголю залишається актуальною для підлітків попри всі заборони. Ця тема є дуже цікавою для мене, через те що більша частина моїх друзів вживало чи досі вживають тютюнові чи алкогольні вироби без будь-якої гадки щодо їх безпечності чи небезпечності. Отже, я хочу розказати про ефективні підходи до вирішення цієї проблеми.


Почну з безпечності паління для підлітків. Незалежно від дози, куріння тим чи іншим чином шкодить організму. Дослідження доводять: коли ви курите, ваше тіло, окрім нікотину, поглинає багато інших речовин. Тютюновий дим містить понад 7000 хімічних сполук, з яких щонайменше 250 токсичні та близько 70 канцерогенні. Деякі з цих сполук входять також до складу отрути для комах, лаку для дерева, містяться у щурячій отруті, рідині для зняття лаку тощо.


Вживання ж алкоголю особливо небезпечне для дітей та підлітків. В юному віці навіть не регулярне вживання алкоголю може призвести до звикання і подальшого алкоголізму. У молодого організму також з великою ймовірністю будуть проблеми з нервовою, ендокринною та шлунковою системами, хоча все залежить від кількості випитого алкоголю.


Перейдімо до причин, через які підлітки починають палити і вживати алкоголь. За моїми спостереженнями, найпопулярніші з них такі:

  • наслідування старшим товаришам, своїм «авторитетам», батькам;

  • тиск з боку однолітків;

  • відчуття новизни, інтересу;

  • бажання «виділитися» і здаватися дорослішими;

  • вплив фільмів та реклами, що створюють позитивне сприйняття паління та вживання алкоголю;

  • доступність і відносна дешевизна сигарет та алкоголю;

  • нерозуміння всіх наслідків, впевненість у тому, що кинути легко;

  • ілюзія про те, що паління чи алкоголь допомагають подолати стрес.


Тобто, часто підлітки можуть собі нашкодити через непоінформованість або дезінформованість.


Через те, що деякі батьки і школи дуже часто доносять інформацію лише через суворі заборони і залякування, деякі з підлітків зовсім не знають реальну небезпеку куріння і алкоголю. Опитування ініціативи U-Report 2018 року показало, що 60,4% молоді бачили рекламу сигарет. Серед них більшість спостерігає її у кіосках — 56,8%, супермаркетах (біля каси) — 48,9% та в інтернеті — 25,5%.


«Реклама тютюну в Україні заборонена ще з 2012 р., проте тютюнові компанії знайшли лазівки в законодавстві й використовують вітрини магазинів як рекламні щити», — зазначає Лілія Олефір, виконавча директорка ГО «Життя», яка працює з темою смертності та захворюваності від неінфекційних захворювань, спровокованих тютюном, алкоголем, неправильним харчуванням та нерухливим способом життя. Логічно припустити, що деякі діти можуть через позитивний імідж паління в кіно, яскраву рекламу та вплив дорослих почати палити або вживати алкогольні напої.


В Україні ще у 2012 році була законодавчо заборонена реклама тютюнових виробів, проте й досі існують проблеми з виконанням тютюновими компаніями чинних законів і розповсюдженням тютюнових та алкогольних виробів, проте цю ситуацію можна змінити.


У деяких країнах Європейського Союзу знайшли дієві засоби для розв'язання проблеми паління та вживання алкоголю серед підлітків.


Наприклад, у 2017 році у Франції, Великобританії та Ірландії набули чинності закони, згідно з якими усі упакування цигарок повинні мати однакову форму, розмір та колір, а також містити великі написи та зображення, які будуть попереджати про негативний вплив куріння. У скандинавських країнах з підлітковим алкоголізмом борються таким чином: алкоголь продається тільки особам, яким є 20 років, і коштує алкоголь за рахунок високих податків неймовірно дорого. Одна пляшка горілки коштує#nbsp;понад 30 євро — приблизно 900 гривень! Для порівняння: в Україні одна пляшка горілки коштує від 50 до 300 гривень. Аналогічним способом в Австралії борються з проблемою палінням: у Мельбурні 1 пачка цигарок коштує 25 австралійських доларів (450 гривень), що є найвищим показником серед усіх країн.


Дуже яскравий приклад креативного способу боротьби з палінням та алкоголізмом показує Ісландія. Ще 30 років тому Ісландія була країною, у якій відсоток підлітків, які курять і вживають алкоголь, був одним з найвищих у світі. У 1998 році 42% підлітків, віком 14-16 років, регулярно вживали алкогольні напої, а 25% - палило майже кожен день. З 1992 року кожні 2-3 роки проводилося опитування серед молоді, показники дуже стурбували уряд. Тоді ввели програму «Молодь в Ісландії». Було змінено законодавство, пов'язане з забороною паління і вживання алкоголю: став забороненим продаж тютюну дітям, що не досягли 18 років, і алкоголю - до 20 років. Окрім цього, уряд створив умови для того, аби підлітки мали альтернативу цікавого дозвілля: у всіх населених пунктах були відкриті студії-гуртки та позашкільні заняття для підлітків, а для батьків проводили лекції щодо виховання підлітка. Це дало можливість Ісландії стати країною з найменшим показником поганих звичок серед підлітків Європи.


Кожен підліток самостійно приймає рішення про те, чи палити йому та, чи вживати алкоголь. Саме тому, важливо пояснювати підлітками, які існують наслідки паління і вживання алкоголю. Не залякувати. А надавати необхідну інформацію. Окрім повної заборони, що може виявитися недієвою, розв'язанням проблеми може бути заохочення підлітків до ведення здорового життя різними креативними методами, які будуть не через залякування і емоційні лозунги, викорінювати шкідливі звички серед підлітків.


Автор статті — Тимофій Пехота

留言


bottom of page