top of page

Ази змінотворення

Чи знав Джеймс Ватт, простий механік Університету Глазго, що його рутинна робота — ремонт старої моделі парової машини Ньюкомена, — покладе початок однієї з найвизначніших подій в історії людства? Банальний ремонт, який випадково призвів до створення власної моделі парової машини, став стартом промислової революції спочатку в Англії, а потім і у всьому світі. Вперше для вироблення енергії люди не мусили покладатися на свої м'язи, тварин, силу вітру чи води.


Півтора століття знадобилося людству, щоб назавжди перейти від ремісничо-мануфактурного до великого машинного фабрично-заводського виробництва. Так механік Ватт, який усього лише намагався відшукати розв'язання робочої проблеми, змінив хід історії.


Зміни відбуваються щомиті — з кожним із нас та навколо нас, внаслідок свідомих дій або випадково, заплановано або стихійно. Зміни можуть бути довгими та еволюційними або швидкими та революційними.


У межах програми «Мистецтво змін: молодь та демократія» учасники разом з експертами та фахівцями різних сфер досліджують, як творяться зміни у сучасному світі.


Якщо говорити простою мовою: зміна — це перехід з одного стану в інший. Якщо ж розглядати зміни крізь призму наукових досліджень — це цілий комплекс взаємопов’язаних подій та їхніх наслідків.


Так чи інакше, зміни — це процес, що має декілька складових.


Зміни неможливі без ідеї


Люди безперервно навчаються, здобувають новий досвід та знання. У цьому процесі вони отримують нове бачення того, якими мають бути вони та середовище, аби відповідати новому досвіду.


Зміни виникають тоді, коли існує конфлікт між дійсним становищем та бажаним

 

Навіщо комусь змінювати своє життя, якщо все й так ідеально? Ніщо у природі, у суспільстві або у людині не відбувається просто так — завжди є ситуація, яка спонукає до змін. Розуміння проблеми та визначення бажаної мети — перший крок до здійснення свідомої зміни.


Зміни неможливі без інструменту


Для того, щоб відбулися зміни, потрібен ресурс для їх творіння: «рупор» — для поширення своєї ідеї, знання та навички — для формування плану втілення, команда однодумців та матеріальні ресурси — для успішної реалізації змін, тощо.


Хто та як може впливати на зміни? 


У реалізації будь-якої зміни суттєвою є, перш за все, участь людини. Це схоже на «ефект доміно» — кожна «хвиля» зміни завжди утворюється окремим її послідовником. Тож, задля втілення змін на старті достатньо навіть однієї людини, яка може поширювати відповідні ідеї, брати участь в організованих проєктах на волонтерських засадах або ініціювати проєкти, що спрямовані на реалізацію певної зміни. А може, наприклад, стати підприємцем, чий бізнес буде соціально відповідальним і матиме на меті втілення якоїсь зміни.


Засобами законотворення та підтримки зв’язків з громадянським суспільством впливають на здійснення позитивних змін державні інституції — це їхня пряма місія.


Люди, об'єднані спільними інтересами, своєю діяльністю також можуть сприяти змінам. Прикладами таких об’єднань є громадські та благодійні організації, волонтерські рухи, інші професійні об’єднання.


Історія знає багато прикладів подій, які змінили світ, та багато імен тих, хто став змінотворцями. І хто знає, можливо саме ви станете наступним продовженням цього списку. Головне — не зупинятися.


Автори статті — Ян Стародубець та Анастасія Перевертень

Comments


bottom of page