top of page
Слова ледь голосніші за ніч

«Слова ледь голосніші за ніч» — проєкт одеського митця Олега Дімова, в якому він пропонує поглянути на середовище проживання українців крізь призму власної візуальної практики. Виставка є важливою складовою програми Українського Дому з представлення сучасної української фотографії як впливового інструменту фіксації та художнього осмислення реальності.


Проєкт об’єднав фото із серій «Інший краєвид», «Ніч», «Ранок», «Плями» і «Час, коли мене немає вдома». Така вибірка не випадкова. Художник почав роботу над «Іншим краєвидом» перед повномасштабним вторгненням Росії в Україну і повернувся до неї тільки згодом. Серії «Ніч», «Ранок», «Плями» і «Час, коли мене немає вдома», створені з 2022-го до 2024 року, стали логічним продовженням втілення як контекстуальної лінії, так і естетичних форм і прийомів, знайдених художником раніше. Вихоплюючи нібито випадкові миті з потоку життя, Олег Дімов виявляє чітку закономірність: роз’єднаність, ізоляція і самотність є наскрізними лініями концепції виставкового проєкту.


Ключові серії — «Інший краєвид» і «Ніч». Перша з них — роботи, в яких драматично окреслено морську межу міста. Як наголошує автор, поняття «край», «кордон» і «лінія» набули нового сенсу, тепер вони асоціюються з очікуванням, страхом і порожнечею. Море, свідомо видалене з пляжів «Іншого краєвиду», вказує нам на небезпеку з його боку. Цей тиск особливо відчувають одесити: місто — на краю, місто — під загрозою знищення. Серія «Ніч» — це кроки всередину міста. «Ніч» — скупчення будинків, схожих на стільники, але позбавлених мерехтливого руху життя, в них усе ніби застигло в неспокійному очікуванні. Ця напруга ще помітніша на зображеннях із людьми. На думку художника, «багато людей сьогодні мають таку саму мужність, як будівлі, які не можуть зібрати валізи й покинути країну, в якій іде війна. Цим будівлям залишається тільки очікування, очікування ймовірної неминучості, наприклад, вибуху».


Глибокі і складні роздуми Дімова спрямовані на розуміння фундаментальних основ людського існування, як-от сенс життя, вибір, свобода та смертність. «Хоча світлини в проєкті зібрано з різних серій художника, вони обʼєднані спільною ідеєю і однаковим станом. Серії ніби перетікають одна в одну, утворюючи єдину розповідь. Час у проєкті «Слова ледь голосніші за ніч» сприймається як безперервний потік — від минулого через теперішнє до майбутнього. Усвідомлення тривалості часу проявляє і підкреслює такі важливі цінності нашого буття, як збереження памʼяті, традицій і культурного коду та передавання їх від покоління до покоління», — говорить кураторка проєкту Марина Щербенко.


Кураторка виставки: Марина Щербенко.

Організатори: Національний центр «Український Дім», Щербенко Арт Центр.


Партнери проєкту: АТ «Ощадбанк», Visa.


Графік роботи: вівторок — неділя: 11:00 — 19:00, понеділок — вихідний.


Вхід за квитком на виставку Українського Дому «Протагоністи. Живописний заповідник / Паризька комуна»: повний — 100 грн, пільговий — 50 грн (для школярів та студентів).


Вхід вільний для: пенсіонерів, дітей до 7 років, людей з інвалідністю 1–2 групи, учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, учасників бойових дій та членів їхніх родин, працівників музеїв, членів Національної спілки художників України, власників членських карток CIMAM, ICOM, AICA (за наявності дійсних посвідчень), власників партнерських карток Українського Дому «Коло Дому».

bottom of page