top of page

чт, 18 лип.

|

Український Дім

Відкриття виставки «МАТЕРІЯ MATTERS. Український арттекстиль»

Відкриття виставки «МАТЕРІЯ MATTERS. Український арттекстиль»
Відкриття виставки «МАТЕРІЯ MATTERS. Український арттекстиль»

Час та місце

18 лип. 2024 р., 18:00

Український Дім, вулиця Хрещатик, 2, Київ, Україна, 01001

Про захід

Національний центр «Український Дім» представляє виставку «МАТЕРІЯ MATTERS. Український арттекстиль», яка є репрезентацією практики українських митців за 100 років — від традиційного гобелена до експериментальних робіт із використанням текстильних матеріалів. В експозиції — понад 120 художніх творів близько 60 авторів.

Виробництво текстилю належить до найдавніших ремесел у світі й водночас — до найменш досліджених у контексті історії мистецтва. Маючи потенціал, здатний трансформувати матеріальне середовище, текстиль швидко став символом статусу. Та позиціювати його сьогодні як вид мистецтва, пов'язаний суто з функціональністю, — значить ігнорувати історію творчих відкриттів.

Рушієм змін стали авангардні течії ХХ століття, які розхитували усталені традиції виготовлення текстилю. Митці, захоплені новаторськими сенсами, творили актуальне мистецтво, і текстильні практики, попри своє первинне утилітарне підґрунтя, ставали реакцією як на глобальні пошуки нових художніх засобів, так і на соціальні виклики часу, в який зароджувалися й побутували.

Проєкт «МАТЕРІЯ MATTERS. Український арттекстиль» ознайомить глядача з творчим досвідом бойчукістів, шістдесятників, а також сучасних митців, зокрема й тих, для яких робота з текстильним медіа не є типовою. На виставці будуть представлені твори українських художників, які працювали з текстилем у публічному просторі; роботи, що розвивали лінію українського стилю в інтер’єрі та костюмі; текстильні практики, присвячені актуальним темам сьогодення. Окремо експонуватимуться вишивки репресованих українців, виконані в таборах і колоніях ГУЛАГу.

За незалежності України арттекстиль стає провідником глобальних контекстів, що стосуються проблем постколоніальної епохи: пам’яті, колективних травм, політичного протистояння, екології, гендерних питань. Чимало митців почали працювати з текстилем під час російсько-української війни: у власний спосіб вони перезбирають українську ідентичність, рухаючись від витоків традиції та переосмислюючи її у своїй творчості.

Виставка «МАТЕРІЯ MATTERS» оповідає про сенси, вплетені в український арттекстиль, та унаочнює їхню трансформацію у відповідь на виклики часу. Проєкт відображає варіативність текстильних практик українських художників, виявляє фактори, що вплинули на появу низки наративів, опорних для української культури в останньому столітті з його колізіями та катастрофами, і пропонує поглянути на текстиль як на високе мистецтво і змістовне медіа.

Кураторки: Тетяна Волошина, Аліса Гришанова, Катерина Лісова.

Організатор: Національний центр «Український Дім».

Партнери проєкту: АТ «Ощадбанк», Visa.

Поділитися

Наразі заходів немає
bottom of page