Виставка Назара Білика «Сплав»
30 серпня Національний центр «Український Дім» презентував новий проєкт Назара Білика «Сплав», який біло створено у дні війни.
Робота над серією «Сплав» стала для художника практикою пошуку нової форми та її ознак, дослідження простору і меж його впливу. Лаконічність та виразність проєкту висловлено у його назві, багаторівневій та сповненій сенсами, яка відсилає нас також до технологічного процесу створення скульптур. Адже під час роботи з таким класичним матеріалом як бронза, автор віднаходить нове розуміння природи взаємозв’язків.
Назар Білик — скульптор, автор робіт у публічних просторах, відомий як професійному ком'юніті, так і широкому загалу. Учасник групових та персональних виставок в Україні, Німеччині, Австрії, Швейцарії, Великобританії, США.
Назар Білик про проєкт:
«Коли йдеться про війну в нашій державі, то йдеться не тільки про сам акт війни, але й про її образ та наративи, котрі я намагаюсь зараз віднайти. Саме зараз ніхто не може визначити напевне її спустошливі наслідки чи дату закінчення, але спроба зафіксувати її впливи та замалювати стан, в який перековує ця війна наше суспільство, є доречним. Лишень про зміни як про соціальну документацію ми можемо говорити зараз. Адже вогонь війни змінює нас на інших людей: зі зляканих і шокованих на зібраних та дієвих, часто спустошених, але таких, що долають страх і вірять у себе. Змінюється все, утворюється густий осад і ми стаємо свідками антропологічного змішування людей у новий сплав.
Виставка є початком нової серії робіт «Сплав», зроблених саме з бронзи — кольорового металу, що створюється поєднанням інших металів між собою. Продовжуючи використовувати метод роботи із зворотними об'ємами, «Контрформами», я виявляю людські постаті, зіштовхуючи їх із розплавленими масами металу, що їх оточує.
Я вдаюся до методу, який за допомогою скульптурної форми охоплює обриси і фіксує простір навколо людини, а також дає можливість поміркувати над його природою та якостями в цей складний час. Це дослідження відносин людини з оточенням, звернення до питання свободи особистості в умовах агресії та інформаційних впливів. Я розглядаю цю серію скульптур радше не як самостійні твори, а як процес виявлення, допоміжний засіб у фіксації динаміки взаємодії індивіда із середовищем змін. У людських обрисах у центрі скульптур не розгледіти характерних індивідуальних рис, вони їх позбавлені навмисно. Ці образи є універсальними прототипами, які я запозичив із програми для віртуального моделювання. Це прототипи особистостей, у котрих існують абсолютно всі можливості та закладена динаміка змін. Подібно до принципів квантової механіки, нейтральний образ стає вмістилищем різноманітних потенцій, котрі здатні проявитися залежно від оточуючих умов, залежно від середовища та простору навколо».
Проєкт реалізується у співпраці Українського Дому, ABRAMOVYCH.ART та ГО «Платформа культурних ініціатив» за підтримки Посольства США в Україні.
Експерт — Олександр Соловйов.